Ahi Evran Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde yer alan kütüphane binası için 29 Eylül 2020 tarihinde temel kazı çalışmalarına başlandı. Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun gayretleri  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Mayıs 2016 tarihinde üniversitede düzenlenen fahri doktora tevdi töreninde karşılık bulmuştu. Cumhurbaşkanının talimatı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı desteğiyle üniversite tarafından yapılacak olan Kütüphane Binası için gerekli olan protokoller, 6 Temmuz 2018 tarihinde imzalanarak faaliyete geçildi.

Üniversitenin ve Şehrin Önemli Bir İhtiyacı Daha Tamamlanıyor. 

11 bin 327 m²’lik bir alan üzerine inşa edilerek öğrenciler, akademik ve idari personel ile ihtiyaç duyan herkesin kullanımına açılacak olan Merkez Kütüphanesi, donanımlı, teknolojik ve her türlü bilgiye ulaşılabilir bir bilgi deposu olacak. Temel kazısı yapılan ve kısa sürede tamamlanması planlanan Merkez Kütüphane Binasında ihtiyaç duyulan tüm alanlar detaylıca düşünüldü. Bilimsel çalışmaların ve yayınların yakından takip edilmesini sağlayacak olan Kütüphane Binası ile üniversitenin birçok faaliyeti de hayat bulacak.

Rektör Karakaya: “Özlemini Çektiğimiz Kütüphane Binası İçin Çalışmalara Başladık”

Üniversite Merkez Kütüphanesinde başlayan temel kazı çalışmaları hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitenin uzun zamandır özlemini çektiği Merkez Kütüphane için temel kazı çalışmalarına başlamanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek kütüphane binasının en kısa sürede faaliyete geçmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Üniversiteler için en değerli ve önemli yerlerin bilgi deposu kütüphaneler olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, üniversite için de Merkez Kütüphanesinin eğitim öğretim faaliyetleri açısından en önemli ihtiyaç olduğunu kaydetti.

.