Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2018 yılında engelli bireylerin eğitim imkanlarına erişimleri, mekanlara erişiminde kolaylık, sosyo-kültürel faaliyetlere erişim olanağı sağlanması ve farkındalık oluşturulması için düzenlenen “2020 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri” kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin belirli birimleri Turuncu ve Yeşil Bayrak Ödülünü almaya hak kazandı. 2 Eylül 2020 tarihinde Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, rektörlük makamında Turuncu ve Yeşil Bayrak Ödülünü almaya hak kazanan Çiçekdağı, Kaman, Mucur ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulları yöneticileri ile bir araya gelerek onlara belgelerini verdi.

Eğitimde erişebilirliği önemli ölçüde sağlayan üniversitemiz, Merkez (Bağbaşı) Yerleşkesinin hizmet verilen tüm alanlarına engelli bireylerin rahatça ulaşabilmesi amacıyla yaptığı düzenlemeler ve çalışmalar sonucunda “Mekanda Erişebilirlik” özelliği ile Turuncu Bayrak ödülü aldı. Engelli bireylerin de yerleşke içerisinde herhangi bir engele maruz kalmadan tüm aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri, sosyo-kültürel faaliyetlere engelsiz erişebilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından almaya hak kazanılan Turuncu Bayrak ve “Mekanda Erişebilirlik” belgesi Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük’e verdi.

Geçtiğimiz dönemde Merkez Yerleşke, Çiçekdağı ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu “Mekânda Erişim” düzenlemesi ile Turuncu Bayrak Ödülünü almıştı. Birimlerde gerçekleştirilen düzenlemeler sonucunda Çiçekdağı ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz “Eğitimde Erişim” ile Yeşil Bayrak Ödülünü de almaya hak kazandı. Aynı zamanda Kaman ve Mucur Meslek Yüksekokullarımız da yapılan düzenlemeler sonucunda YÖK tarafından hazırlanan “Mekânda Erişim” ve Turuncu Bayrak ile “Eğitimde Erişim” ve Yeşil Bayrak Ödülünü almaya hak kazanan birimlerimiz arasında yerini aldı.

Rektör Karakaya: “Her Bireyin Eşit Şartlarda Eğitim Alma Hakkı Var”
Her bireyin eşit şartlarda eğitim almasını sağlamak için üniversitemizde önemli düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Rektör Karakaya, engelli bireylerin eğitim imkanlarına erişimleri, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma olanakları ve yerleşke içindeki tüm mekanlara erişimlerini kolay sağlamaları için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti. “Geçtiğimiz dönemlerde diğer birimlerimize kazandırdığımız Turuncu ve Yeşil Bayrak Ödüllerini şimdi de Kaman, Çiçekdağı, Mucur ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokullarına kazandırdığımız için çok mutluyuz.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, engelsiz yaşam ve üniversite içerisinde fırsat eşitliğini sağlamak için çalışmalarına devam edeceklerini anlattı. Engelli bireylerin hayatlarına dokunarak onların da yaşam içerisinde tüm haklardan ve olanaklardan faydalanmaları gerektiğinin altını çizen Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, yaşamımızın tüm alanında engelli bireylerin karşılaştığı zorlukların farkında olarak bu zorlukların düzeltilmesi için tüm çabayı göstereceklerini ve bu alanda farkındalık oluşturmaya devam edeceklerini kaydetti. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak her zaman insan odaklı yönetim ve eğitim anlayışını benimsediklerini vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, “İnsanın içinde bulunduğu her iş kaliteyi ve emeği hak ediyor. Bu nedenle tüm çalışmalarımızı bu düşünceyle gerçekleştiriyoruz.” dedi.
.