Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından düzenlenen “Dönüşen Dünyada Liderlik Çalıştayı”na katıldı. 21 Aralık 2020 tarihinde online olarak ve YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas başkanlığında gerçekleşen çalıştayın ilkine bu alanda deneyimli 20 rektör katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türk Yükseköğretim Sisteminin hızla değişen teknoloji, öğrenci beklentileri, sektörel ihtiyaçlar ve rekabet anlayışına uyum sağlaması bağlamında en önemli aktörlerin üniversite rektörleri olduğunu söyleyerek Yükseköğretim Kalite Kurulu olarak güçlü bir kalite güvencesi sisteminin en önemli yapı taşlarının, liderlik ve kalite güvencesi kültürünün içselleştirilmesi olduğunu dile getirdi. Üniversite rektörlerinin liderlik yaklaşımlarına katkı sunabilmek amacıyla “Dönüşen Dünyada Liderlik” temalı bir çalıştay gerçekleştirmeyi planlayarak bu konuda yetkin kişilerle uzun süren bir ön hazırlık süreci geçirdiklerini anlatan Başkan Elmas, çalıştayın ilkine deneyimli 20 rektör ile başladıklarını ve bu alanda yetkin olan üniversite rektörlerinin görüş ve değerlendirmelerinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

Rektör Karakaya: “2015 Yılında Başlattığımız Kalite Yolculuğumuz Kurum Kültürü Haline Geldi”

Çalıştayda bir konuşmaya yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, böylesine önemli bir çalıştayın içerisinde yer almaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2015 yılında başlatmış olduğu kalite yolculuğunu artık kurum kültürü haline getirdiğini anlatan Rektör Karakaya, kalite süreçlerinde önemli mesafeler kat ettiklerini ve bu konuda model oluşturduklarını ifade etti. Önceliklerinin her zaman insan olduğunu ve bu konuda yapılabilecek hataların ciddi sonuçlar doğuracağının altını çizen Prof. Dr. Vatan Karakaya, dünyayı anlayan ve takip eden, bireysel sorumluluklarının yanı sıra çağın getirdiği sorumlulukları yerine getirmeye çalışan, ülkesinin ve milletinin menfaatini düşünen, emeklerini faydaya dönüştürmeyi amaçlayan, okuyan, araştıran, sorgulayan ve günün gereklerini yerine getirmeye çalışan bireyler yetiştirmek için durmadan çalıştıklarını söyledi. Rektör Karakaya son olarak “Dönüşen Dünyada Liderlik Çalıştayı”na katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalıştayın sonuçlarının herkese hayırlı olmasını diledi.

Dönüşen Dünyada Liderlik Çalıştayı; VUCA Dünyasında Liderlik, Temel Kavramlar ve Liderlik, Kurum Kültürü ve Değerler ile Liderlik Davranışları olmak üzere dört ana bölümden oluşarak gün boyu devam edecek.
.

.