Ülkemizin ve dünyanın yaşamış olduğu Koronavirüs Salgınına karşı bir dizi önlemler alan üniversitemiz, uzaktan eğitim sistemini devreye soktu. 26 Mart 2020 tarihinde Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) Koordinatörlüğü Destek Ofisinin yapmış olduğu eğitim toplantısı sonrasında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, birim AYDEP sorumluları ve AYDEP Koordinasyon Ofisi ile AYDEP kapsamında geliştirilen uzaktan eğitim sistemi sayesinde bir toplantı gerçekleştirdi. Rektör Karakaya, ülkemizin de içinde bulunduğu Koronavirüs Salgınının alınan tedbirlerle birlikte bir an evvel sonlanması temennisinde bulunarak sözlerine başladı.

Rektör Karakaya: “Krizi Fırsata Çevirmeliyiz”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 3 yıllık bir AYDEP deneyimine sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu sürecin iyi yönetilmesi ve kontrol edilebilir olması gerektiğine dikkat çekti. 30 Mart 2020 tarihi itibariyle uzaktan eğitimlerin başlayacağını ifade eden Rektör Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Girdiyi ve onun muhatabını mutlaka kayıt altına alabilmeliyiz. Bu sistemde kontrolün sağlanabilir olması çok önemli. Yaptığımız her işi savunabilmeliyiz. Yaşadığımız bu pandemi aynı zamanda Eğitimde Kalite Güvencesinin başlamasına vesile oldu. Bu günleri atlattıktan sonra sistemi kalan on bölümü ile Kalite Güvencesinin bir modeli olarak Türkiye’ye sunacağız. Bu krizi fırsata çevirmeliyiz.”

Yapılacak tüm çalışmalarda yönetim olarak taleplerin sürekli karşılanacağını ve bu konuda irtibatın çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, sanal âlemin günümüzdeki aktif varlığından bahsederek akıl dünyasının gereklerini gerçek hayatla buluşturup öğrencilerin eğitim-öğretimini aksatmadan bu sürece devam edeceklerini kaydetti.

.